avukata vekalet verme-01

Avukata Vekalet Verme

Avukata vekalet verme dava açma gibi hukuki süreçlerinizi avukatınızın yürütebilmesi için gereken bir işlemdir. Avukatınıza vekalet vererek onu, kendi adınıza yetkili kılmış olursunuz. Avukatınız elbette sizin yerinize karar almadan önce bildirimde bulunur ve kararın olumlu-olumsuz taraflarını size anlatır.

Avukata vekalet verme ücreti 2024 yılında ne kadar? Avukatınızın sizin adınıza yetkili olduğunu resmîleştirmek için vekalet vermeniz gerekmektedir. Bu işlem noterler aracılığıyla gerçekleştirilir. Kimliğinizle beraber notere giderek çok kısa bir süre içinde belgenizi alabilirsiniz. Peki avukata vekalet vermek için ne kadar öderim? 2024 yılında pek çok kalemde olduğu gibi bu işleme de zam geldi. Bunun sonucunda ortalama vekaletname ücreti 780 TL oldu. Bu ücret, gittiğiniz notere göre küçük bir miktar daha ucuz veya pahalı olabilir.

Avukata Vekalet Verme Ücreti

Tapu ya da araç alım satım gibi işlemler söz konusu olduğunda pek çok vatandaş noterlere müracaat etmektedir. Avukata vekalet de bunlar arasındadır. Noterde işlemlerinizi son derece hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca noterlerin size çıkartacakları ücretler de genellikle birbirine yakındır. Bu yüzden bulunduğunuz konuma en yakın notere gitmeniz tavsiye edilmektedir. Peki vekalet ne kadar?

Daha önce de değindiğimiz üzere vekalet verme ücreti yaklaşık 780 TL civarındadır. Ancak bazen küçük bir miktar daha az veya fazla ödeme çıkabilmektedir. Bu yüzden yanınızda daha fazla para bulundurmanız faydalı olacaktır. Pek çok noterde kredi veya banka kartıyla ödeme yapma imkânı da bulunmaktadır. Ödemelerinizi bu yolla yapmak istiyorsanız, gideceğiniz noterden daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bir Avukata Vekalet Nasıl Verilir?

Vekaletname nasıl verilir? Trafik kazası, iş kazası, boşanma ya da tazminat gibi alanlarda bir avukata ihtiyacınız olabilir. Avukatınızla anlaştıktan ve gerekli detayları konuştuktan sonra bir notere gitmeli ve vekalet vermelisiniz. Vekaletnameler, özel ve genel olmak üzere ikiye ayrılır. Çoğu durumda genel avukat vekaletnamesi tercih edilir. Ancak boşanma, isim değişikliği, taşınmaz alım satımı gibi bir işi sonuçlandırmak için özel vekaletname çıkartmak gerekmektedir.

Ülkemizde ne yazık ki internet/e-devlet üzerinden, ücretsiz bir şekilde vekalet vermek mümkün değildir. Verdiğiniz vekaletin e-devlet’e düşmesi bazen zaman alabilmektedir. Böyle bir durumda avukatınız sizden vekaletnameyi tarayarak kendisine internet üzerinden iletmenizi veya bir kopyasını elden vermenizi isteyebilmektedir.

Avukata Vekalet Vermek için Ne Gerekli?

Noterde vekalet verirken ne lazım? Genel vekaletnameler için yalnızca kimlik yeterlidir. Ancak boşanma gibi özel vekaletname gerektiren durumlarda iki adet fotoğraf da yanınıza olmalıdır. Vekaletnameniz saniyeler içerisinde çıkarılır ve ücretini ödedikten sonra başka hiçbir işlem yapmanıza gerek kalmaz.

Görüleceği üzere vekalet vermek son derece kolay bir uygulamadır. Peki E-Devlet’ten avukata vekalet verilebilir mi? Hayır, günümüzde bu işlem noterden yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden ise verilen vekaletnameler görüntülenmektedir. Bu sayede örneğin adınıza yetkili avukatları sistem üzerinden görmeniz mümkündür. E-devlet üzerinden vekaletname sorgulama nasıl yapılır?

Öncelikle T.C. kimlik numaranız ve e devlet şifrenizle beraber sisteme giriş yapmalısınız. Ardından Türkiye Noterler Birliği’nin sunduğu “kişi vekaletnameleri sorgulama” hizmetine tıklayabilirsiniz. Avukata vekalet vermek zorunda mıyım? Avukatınızdan yalnızca danışmanlık hizmeti alacaksanız vekalet vermenize gerek yoktur. Ancak karşı tarafla sizin adınıza resmi yazışmalar yapabilmesi veya bir davada sizi temsil edebilmesi için vekalet vermeniz şarttır.

Avukata Vekalet Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vekaletname işlemleri, nispeten kolay ve pratiktir. Avukatınıza güveniyorsanız ve onunla ilgili detayları konuşup anlaştıysanız vekalet vermenizde bir sakınca yoktur. Yapmanız gereken şey notere gidip isteğinizi belirtmektir. Dikkat etmeniz gereken özel bir husus varsa, avukatınız size zaten bildirecektir. Örneğin bir boşanma davası söz konusuyla özel vekaletname çıkartmanız gerekmektedir.

Vekaletnamenin türü konusunda avukatınız gerekli yönlendirmeyi yapacaktır. Vekalet vermek için hangi notere gidilir? Noterlik işlemlerinizi herhangi bir noterden yapabilirsiniz. Bu nedenle hizmet kalitesini sevdiğiniz bir noter varsa tercih edebilirsiniz. Eğer yoksa size en yakın notere gitmeniz iyi bir fikir olacaktır.

Vekaletname en çok, bir davada gerçek veya tüzel kişilerin savunulabilmesi için çıkarılmaktadır. Benk Hukuk ve Danışmanlık Bürosu, Bursa’nın Gaziosmanpaşa ilçesinde yer almaktadır. Alanında uzman avukatların görev yaptığı büromuz, hukukun farklı alanlarında faaliyet göstermektedir.

Bizi Arayın